Krótka relacja z EKO 21

XXVIII Festiwal Kultury Ekologicznej w Józefowie na Roztoczu otworzył burmistrz Józefowa Roman Dziura wraz z dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie Beatą Zaśko. Pierwszym punktem festiwalu był Konkurs Piosenki. Jury konkursu złożone z Jana Poprawy, Jana Kondraka oraz Tomasza Momota postanowiło przyznać pierwsze miejsce oraz nominację do 57 Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie zespołowi Cztery Pory Miłowania z Choczewa, drugie miejsce zespołowi Eclectic Music z Chełma oraz wyróżnienie za potencjał twórczy Patrycji Wilgos z Białopola i wyróżnienie za umiejętności muzyczne Kamilowi Szymańskiemu z Grabowicy. Kolejnym wydarzeniem imprezy był koncert Michała Pastuszaka i Bard Band’u. Gwiazdą wieczoru był zespół Joryj Kłoc ze Lwowa.

Drugi dzień rozpoczął koncert laureatów Konkursu Piosenki. Następnie na scenie zaprezentował się Kabaret Szara Eminencja z Werbkowic. Kolejni wystąpili Wójtowianie z Krasnobrodu, Kapela Rzemyki z Józefowa oraz Kapela Szczebrzeska. Ze swoim programem przyjechała również Łukowa na folkowo. Ostatnimi punktami Festiwalu był występ zespołu Bimber Boys z Chełma oraz koncert gwiazdy festiwalu Lubelskiej Federacji Bardów.

Podczas Festiwalu odbywała się akcja „Zasadzamy się na śmieci” organizowana przez MOK w Józefowie, Nadleśnictwo Józefów oraz Spółdzielczy Zakład Gospodarczy w Józefowie w ramach której w zamian za określoną ilość surowców wtórnych, można było otrzymać sadzonki drzew.

W czasie Festiwalu odbyła się prelekcja na temat szczepień. Rozdawane były również gadżety promujące szczepienia.

W niedzielę ze swoimi wyrobami artystycznymi, rzemiosłem oraz żywnością ekologiczną zaprezentowało się 30 wystawców. Odbyła się też licytacja makramy wykonanej przez uczestników imprezy pod kierunkiem Klaudii Żmudy. Dochód z licytacji przeznaczony został na leczenie Jakuba Osucha.