Wystawa rzeźb Jana Chodary

Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie zaprasza na wernisaż wystawy rzeźb Jana Chodary, który odbędzie się w piątek, 22 października o godz. 18:30 w Sali Kameralnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie. Ekspozycja potrwa do 29 października.

Jan Chodara (1927-2013) pochodził ze Stanisławowa koło Józefowa, był działaczem społecznym, przez wiele lat naczelnikiem OSP oraz czynnie uczestniczył w życiu parafii Długi Kąt. Prócz rzeźbiarstwa, grał na akordeonie oraz pisywał wiersze.

W wieku 50 lat zajął się rzeźbiarstwem do czego zainspirowała go chęć udekorowania kościoła parafialnego w Długim Kącie. Nie inspirował się twórczością innych artystów, a jego prac próżno było szukać na kiermaszach czy wystawach. Do tworzenia swoich rzeźb stosował, oprócz drewna, także blachę, plastik, skaj, suporex, izolowane przewody, drut, kapsle, guziki, folię aluminiową, papier, sztuczne kwiaty. Prace Chodary malowane farbami olejnymi, charakteryzują się jaskrawymi kolorami, powszechnymi w sztuce ludowej.

Zaczynał rzeźbienie od figur sakralnych oraz kapliczek. Upodobał sobie zwłaszcza postać Chrystusa, a także Matkę Boską, św. Mikołaja, św. Stanisława, św. Jana Pawła II, postacie aniołów, biskupów, zakonnic. Rzeźbił też świeckie postacie, zwierzęta: psy, dziki, bociany, jelonki, konie.

Jana Chodarę można zaliczyć do grona artystów tworzących w stylu art-brut.

Rzeźby na wystawie pochodzą z kolekcji Jerzego Barankiewicza oraz zbiorów Anny i Pawła Słomczyńskich, którzy odkryli tego niecodziennego rzeźbiarza.