Zapraszamy na XII Międzynarodowy Festiwal „Śladami Singera”.

W dniach 24 – 25 lipca 2022 w Józefowie odbędzie się XII edycja Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera” Organizatorem i pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Inspiracją dla festiwalowych wydarzeń jest twórczość laureata Literackiej Nagrody Nobla – Icchaka Baszewisa Singera oraz lokalna historia.

W programie m.in.: wydarzenia filmowe, teatralne, cyrkowe, taniec, muzyka na żywo, beatbox i fire show, prezentowane przez artystów z Polski, Argentyny, Chile, Czech, Grecji i Izraela. W tym roku festiwal, realizowany od 2011 roku, stanowiący atrakcję artystyczną i turystyczną.

W tym roku wystąpią: 

Aleksandra Klimasz Vasquez
Akrobatka. W wieku 6 lat rozpoczęła swoją przygodę z akrobacjami sportowymi. Jest złotą i srebrną medalistką Mistrzostw Polski i Europy w kategorii grup i par kobiet. Po zakończeniu kariery akrobatycznej i ukończeniu studiów zaczęła występować w cyrkach na całym świecie, m.in. w Chile, gdzie wygrała festiwal South American Traditional Circus, a także w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii i na Malcie.

Fabian Vasquez
Aktor fizyczny, żongler, reżyser i nauczyciel cyrku. Prowadzi swoje badania i pracę od ponad 17 lat wokół sztuk performatywnych i cyrku społecznego. Poprzez laboratoria badawcze bada linie mowy ciała, takie jak manipulacja przedmiotami, teatr fizyczny, teatr masek i taniec. Pracował jako nauczyciel cyrku w instytucjach w Chile, Brazylii, Hiszpanii, Brazylii, Argentynie i Polsce.

Lena Witkowska
Wokalistka, Aktorka. Z wykształcenia kulturoznawca (US, UAM), ukończyła XII Akademię Praktyk Teatralnych Gardzienice. Obecnie twórczyni zespołu REJS (muzyka w inspiracji piosenki aktorskiej), współtwórczyni zespołu  CUKRY (folk wiejski, folk miejski). Zdobywczyni Grand Prix, Tukana Publiczności i i Tukana Dziennikarzy na 42 Festiwalu Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2022.

Tiny Beat
Beatboxer z Czech z pasją do muzyki elektronicznej i 15-letnim doświadczeniem na scenie. Wielokrotny czeski mistrz beatbox i TOP 16 na Wolrd Beatbox Battle Championship. Obecnie bardziej niż na rywalizacji skupia się na byciu dobrym wykonawcą, lubi łączyć swoją sztukę beatboxingu z innymi muzykami i artystami wszelkiego rodzaju. (Beatbox – sztuka artykułowania zrytmizowanego dźwięku ustami).

Gilad Shabtay
Klaun i cyrkowiec z Izraela mieszkający w Berlinie. Studiował cyrk w Hiszpanii, taniec w Izraelu, teatr we Francji i grał różne spektakle w 23 krajach. Z wielką pasją do niewerbalnej komedii gra teraz postać Włóczęgi, którym jest… on sam.

Paula Passaro
urodziła się w Argentynie. W 2004 roku rozpoczęła karierę w cyrku. Kiedy już tam weszła, odłożyła na bok wszystkie swoje poszukiwania, by odkryć ten ŚWIAT. Specjalizuje się w akrobatyce powietrznej, ale rozwija się także w innych dyscyplinach. Szuka nowych form i nowych wyzwań. Występuje w Ameryce Łacińskiej i Europie. Artystka w ruchu, między powietrzem, a ziemią.

Mateusz Roger Strzempa
pianista akordeonista, kompozytor, aranżer, organizator wydarzeń na terenie Lublina oraz Warszawy. Na swoim koncie zapisał udział w wielu koncertów i festiwalach organizowanych w Polsce i za granicą. Muzyka, którą wykonuje, jest bardzo zróżnicowana, jednak cały czas pozostaje w klimatach rozrywkowych i jazzowych. Laureat nagrody akompaniatora na VI Ogólnopolskim Festiwalu Wschody.

Michał Rycaj
Piłkarski Freestyler oraz 3-krotny Mistrz Świata Freestyle Football (2013, 2015, 2018). Przygodę z trikami rozpoczął w 2005 roku. Jego drugą pasją jest tworzenie muzyki. Michał jest producentem muzycznym i gitarzystą. Aktualnie pracuje nad swoim debiutanckim albumem instrumentalnym.

Arkadiusz Ziętek
twórca teatralny urodzony w Lublinie. Wieloletni kierownik artystyczny Interkunst e.V. w Berlinie. W swoich międzynarodowych projektach łączy różne dyscypliny sceniczne zapraszając do nich aktorów, muzyków, tancerzy, artystów cyrkowych. Kładąc duży nacisk na interaktywność i spontaniczność stara się zacierać granice między sceną i widownią. Jako reżyser, aktor, trener, scenarzysta angażuje się w projekty dotyczące problemów społecznych

Witold Dąbrowski
animator kultury, aktor, storyteller. Zastępca dyrektora Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, w którym organizował lub współorganizował setki wydarzeń kulturalnych. Jednym nich jest ten festiwal, w którym od początku pełni rolę dyrektora.

W programie:

24 lipca

godz. 20.00 – Miejski Ośrodek Kultury

– Projekcja filmu dokumentalnego „Gimpel the Fool returns to Poland” (Gimpel Głupek wraca do Polski). Autorem filmu jest Howard Rypp – aktor, reżyser, twórca działającego w Tel Avivie Teatru Nephesh. Howard Rypp był uczestnikiem VIII edycji festiwalu w 2018 roku i prezentował wtedy na scenie adaptację opowiadania I.B. Singera „Gimpel Głupek”. Film jest jego osobistą relacją dotyczącą tamtego festiwalu, jego idei, tworzących go osób, jego patrona – I. B. Singera, a także współczesnej Polski oraz relacji polsko-żydowskich. Praca nad filmem wciąż trwa, dlatego prezentowana wersja jest wersją roboczą.

– Projekcja skróconej wersji programu publicystycznego „W powiększeniu – Isaac Bashevis Singer”. Dzięki bohaterom programu poznajemy ważne fakty dotyczące życia i twórczości Noblisty.

25 lipca

godz. 19.00 – Miejski Ośrodek Kultury

„Ostatni Demon” – monodram inspirowany opowiadaniem I.B. Singera o tym tym samym tytule w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego z towarzyszeniem Mateusza Strzempy (akordeon). Specjalna festiwalowa wersja z odniesieniami do lokalnej historii Józefowa.

Godz.20.00 – Rynek

„Przyjaciele Sztukmistrza 2022”. Spektakl plenerowy z muzyką na żywo z elementami cyrku, akrobatyki powietrznej, tańca, beatboxu, teatru ognia. W spektaklu pod kierownictwem artystycznym Arkadiusza Ziętka biorą udział artyści z Polski, Czech, Izraela, Argentyny i Chile.

Na wypadek niepogody spektakl będzie prezentowany w Miejskim Ośrodku Kultury.


baner-partnerow-festiwalu by .
patronat_marszalka_imienny-584x594-1 by .
Baner-partnera-festiwalu-TV-UMCS by .
CKlogotyp-baner-partnerow by .
LOGO_poziome_long by .

„Projekt realizowany jest w ramach programu Przestrzenie Sztuki Lublin, który jest finansowany ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Lokalnym operatorem projektu jest Centrum Kultury w Lublinie.”