EKO

Dawid Gębala z Wrocławia zdobył główną nagrodę tegorocznego Festiwalu Kultury Ekologicznej w Józefowie i nominację do finału Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. W konkursowych przesłuchaniach, które odbyły się w miniony weekend, wzięło udział 8 wykonawców.

Jury bardzo wysoko oceniło ich zdolności, stwierdzając, że poziom występów był bardzo wyrównany. Świadczy o tym także fakt, że oprócz nagrody głównej członkowie komisji przyznali dwie nagrody i trzy wyróżnienia.

Dwie drugie równorzędne nagrody wyśpiewali: Gabriela Kundziewicz z Wasilkowa koło Białegostoku i Kamil Szymański z Grabowicy w gminie Susiec, a wyróżnienia odebrali solistka zespołu „Underground” z Tomaszowa Lubelskiego Aleksandra Kawecka, zespół „Marysia” czyli duet Maciej Łuko i Maria Łuko z Hrubieszowa oraz Rafał Milcz z Krakowa, który – jak stwierdzono w protokole końcowym – otrzymał „wyróżnienie specjalne za piosenkę ekologiczną”.

Poza jednym przypadkiem jurorzy byli jednomyślni w sprawie werdyktu, a występy oceniali Jan Poprawa z Krakowa, Piotr Selim z Lublina, Bożena Dudzińska z Lubiąża koło Wrocławia i Piotr Szymański z Warszawy.

Konkursowe przesłuchania uzupełniły koncerty i zawody sportowe. Na „Scenie pod sosnami” w Józefowie zaprezentowali się laureaci 15. Festiwalu Piosenki Dziecięcej o Józefowskiego SłowikaOliwia Stryjewska z Nielisza i Jeremiasz Osuch z Majdanu Nowego, „Harmonia Folk” z Łukowej i Józefowa oraz Kapela Rzemyki i jej goście – Góralska Kapela Beskid z Bielska-Białej, a także discopolowa grupa „Megustar”. Tegoroczny EKO-festiwal zakończyły koncerty Lubelskiej Federacji Bardów oraz zespołu „Zła Wola” z Warszawy i legendarnej grupy TSA.

W zawodach sportowych rywalizowały drużyny młodych piłkarzy i dorośli, którzy walczyli o puchar Burmistrza Józefowa w tenisie ziemnym. W meczach piłki nożnej zmierzyły się ekipy szkółek piłkarskich z Krasnobrodu i Józefowa oraz zespoły, złożone z dzieci grających na miejscowym „Orliku”. W pierwszym spotkaniu „Arena” Krasnobród wygrała 5:3 z „Areną” Józefów, a w drugim meczu „Unipol” Józefów pokonał „Cosmos” Józefów 8:0. W turnieju tenisowym zwyciężył Dawid Giełczyk, przed Elizą Mucą i Tomaszem Jaworowskim. Wszyscy reprezentowali Józefów. Mecze piłkarzy sędziował Marian Więcław, a tenisistów – Dominika Tymicka. Najlepsi sportowcy odebrali puchary, które ufundował Burmistrz Józefowa Roman Dziura.