Pierwszy tydzień ferii w MOK

W pierwszym tygodniu ferii zimowych serdecznie zapraszamy na wyjątkowe warsztaty teatralne, które poprowadzi ceniony aktor, reżyser i pedagog teatralny, Jarosław Figura. Podczas tych intensywnych zajęć planujemy zrealizować adaptację jednego z międzynarodowych bestsellerów książkowych.

Warsztaty teatralne odbywać się będą od poniedziałku, 29 stycznia, codziennie w godzinach 10:00-15:00. Uczestnictwo w warsztatach jest otwarte dla osób w wieku od 9 lat i powyżej, zapewniając inspirujące doświadczenie teatralne dla młodszych adeptów sztuki aktorskiej.

Zakończenie warsztatów uświetni premierowy spektakl, który odbędzie się w Sali Kameralnej Miejskiego Ośrodka Kultury. To wyjątkowe wydarzenie stanowi niepowtarzalną okazję do zaprezentowania zdobytych umiejętności przez uczestników oraz dostarczy niezapomnianych chwil zarówno dla nich, jak i dla widzów.

Serdecznie zachęcamy do udziału w tych wyjątkowych warsztatach, które obiecują fascynującą podróż w świat teatralnej sztuki i twórczego wyrazu.

Jarosław Figura – ur. w Ciepielowie reżyser, scenograf i aktor. Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej  w Lublinie i Podyplomowego Studium Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (Filia we Wrocławiu). Od 1991 r. aktor i dyrektor techniczny Sceny Plastycznej KUL, z którą zrealizował kilkanaście spektakli autorskich Leszka Mądzika (Tchnienie-1992, Kir-1997, Całun-2000, Odchodzi-2003, Bruzda-2006, Tygiel-2008, Dialog-2010, Przejście-2010, Cień-2013). Zagrał w ponad 2000 przedstawień Sceny Plastycznej. Wielokrotnie występował na teatralnych scenach w Europie (Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Francja, Grecja, Hiszpania, Litwa, Łotwa, Niemcy, Portugalia, Rosja, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry, Włochy), a także m. in. w Australii, Kanadzie, USA, Meksyku, Brazylii, Peru, Indiach, Egipcie, Iranie, Libanie i Syrii. Uczestniczył w wielu warsztatach teatralnych u boku Leszka Mądzika i przygotowywał liczne wystawy scenograficzne teatru Scena Plastyczna KUL. Od 2011 r. wyreżyserował ponad 40 własnych spektakli. M.in. w Muzeum Narodowym w Kielcach zrealizował autorski spektakl pt. „Dziewczynka z obrazu”, inspirowany obrazem Józefa Pankiewicza „Portret dziewczynki w czerwonej sukience” (spektakl dyplomowy AST we Wrocławiu), a także  zaprojektował i wykonał aranżację wystawy scenograficznej o życiu bohaterki z obrazu Józefa Pankiewicza – Józefy Olszewicz (M. N. w Kielcach, 7.12.2014 – 10.02.2015). W Teatrze Lalek  Arlekin w Łodzi wyreżyserował autorski spektakl pt. „Jaki Taki” (2016). W Muzeum w Strzyżowie stworzył teatralizowaną wystawę zatytułowaną „Klimat domu i twórczości Wojciecha Weissa” (2017). W Lublinie i Łodzi, wspólnie z Kamilem Witaszakiem założył Teatr Puppetterra (2016). We wrześniu 2019 roku, ze spektaklem „Jaki Taki” zwyciężył w ogólnopolskim XXI Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Łodzi. We wrześniu 2020 r. w Muzeum Samorządowym Ziemi Strzyżowskiej w Strzyżowie wystąpił z premierowym monodramem pt. „Ecce Weiss”(laureat VI Sopockich Konsekwencji Teatralnych), wcielając się w postać słynnego malarza Wojciecha Weissa. W październiku 2020 roku stworzył w Lesku teatralizowaną wystawę z okazji 550 miasta /a w listopadzie wyreżyserował tam spektakl pt. „Jedno życie leskie”, inspirowany życiem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata – Józefa Zwonarza/. W listopadzie 2021 r. w Ludwinie miała miejsce premiera autorskiego monodramu pt. „Tyja”.