Fundacja Banina, która w sierpniu 2021 roku zaprezentowała na ulicy Źródlanej w Józefowie spektakl pt. „Wir. Z pamięci”, zaprasza osoby od 13. roku życia na ferie, które organizuje wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Józefowie (woj. lubelskie).
W dniach 21-24 lutego 2022 odbędą się warsztaty wokalne, teatralne oraz bazujące na kreatywności. Poprowadzą je Gabriela Bukowska (aktorka odgrywająca rolę Pamięci w spektaklu „Wir. Z Pamięci”), Magdalena Howorska i Bartłomiej Miernik (reżyser spektaklu). Przez cztery dni młodzież będzie pracować codziennie w kilku grupach pod okiem prowadzących, by rozwijać swoje umiejętności, a przede wszystkim aktywnie spędzić wolny czas. Organizatorzy zapewniają niezbędne materiały warsztatowe.
Dla mieszkańców gminy Józefów warsztaty są bezpłatne, dla pozostałych chętnych koszt udziału to 500 zł lub 250 zł (dla osób współpracujących w przeszłości z Fundacją).
Zgłoszenia przyjmowane są do 17 stycznia przez e-mail [email protected], a więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 798 560 725.
Grafika: Natalia Dziedzic
Fundacja Banina od 2017 roku zajmuje się nowoczesną, włączającą edukacją poprzez teatr, a skupieni w niej pedagodzy teatru pracują głównie z młodzieżą w szkołach, zapraszając do rozmów na tematy trudne, istotne, rezonujące społecznie, takie jak tolerancja, dyskryminacja, uczucia młodych ludzi. Spektakle pt. „Kolorowa, czyli biało-czerwona”, „Obca” czy „Marzenie Nataszy” dopełniają rozmowy z widzami prowadzone przez pedagogów. Fundacja realizuje swoje działania na Roztoczu (Zwierzyniec, Józefów), prezentując spektakle takie jak „Wir. Z pamięci”, „Willa Rózin”, „Słoneczna Dolina”, czy „Zagłada” (Zamość). Swoje spektakle fundacja prezentuje również na festiwalach teatralnych (Malta 2018, Kontrapunkt 2018, Klamra 2019 i 2020, Pol’and’Rock Festival 2018, 2019, 2020 (online), 2021, Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne Relacje 2021; Teatron 2019 i Emploi 2019 – oba na Ukrainie; Adaptacje 2021 na Słowacji), w teatrach, na uniwersytetach (UW, UKSW, UMK). Fundacja Banina realizuje swoje cele statutowe, podejmując się tworzenia spektakli edukacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem regionalizmu przedstawianych historii. Spektakle łączy oryginalne spojrzenie na problem i nastawienie na przekazanie odbiorcy istotnych społecznie treści.